Home / Góry / Tatry

Tatry

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach o powierzchni 785 km2 w tym ok. 175 km2 leży w Polsce, a pozostałą część na Słowacji. Tatry dzielą się na Tatry Zachodnie oraz Tatry Wschodnie gdzie wyróżniamy Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Najwyższym szczytem Tatr jest znajdujący się całkowicie po słowackiej stronie Gerlach (2655 m n.p.m.), a po stronie polskiej są to Rysy (2499 m n.p.m.), gdzie biegnie granica Słowacji i Polski.

Tatry to region bardzo często odwiedzany przez turystów. Znajduje sie tutaj wiele km szlaków turystyki pieszej, ścieżki rowerowe oraz nartostrady i trasy zjazdowe. Miejscowości leżące u podnóża Tatr, dysponują potężną bazą noclegową, a miastem najbardziej znanym w Polsce jest Zakopane – zimowa stolica Polski. Miasto posiada ok. 25 tys. stałych mieszkańców, a w sezonie rozrasta sie kilkakrotnie. Zakopane to największy ośrodek miejski w Tatrach, znany chyba wszystkim zimowy kurort wypoczynkowy.

Zakopane leży w tzw. Rowie Podtatrzańskim, nad wieloma potokami, których wody lądują w rzece Zakopiance. Otoczone górami, gdzie na północy rozpościera się Gubałówka, a na południu Giewont. Zakopane jest najwyżej położonym miastem w Polsce – nieopodal zakopanego znajduje się wies Ząb – najwyżej położona miejscowość w Polsce. Zakopane przyciągu turystów wieloma atrakcjami, z których niewątpliwie najbardziej urokliwą są Tatry. Ponadto samo miasto oferuje wiele atrakcji i ciekawostek tj. Krupówki – najbardziej znany deptak, liczne muzea, domy i wille w stylu zakopiańskim, kościoły oraz wiele innych.

Zakopane wielokrotnie było organizatorem wielu waznych imprez tj. Puchar Świata w skokach narciarskich, mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Na turystów czeka świetnie przygotowana baza noclegowa, gdzie znajdziecie noclegi w takich obiektach jak apartamenty Zakopane, pensjonaty Zakopane, pokoje gościnne w Zakopanem, agroturystyka Zakopane czy kwatery Zakopane.

Poza Zakopanem u podnóża Tatr leży wiele innych mniejszych i większych miast i wsi. Z pewnością na uwagę zasługują Kościelisko, któe jest dzielnicą Zakopanego, skąd jednocześnie jest blisko do tego miasta. Poza tym w bezpośrednim sąsiedztwie leżą Poronin, Murzasichle, Biały Dunajec, Nowy Targ. Dużymi ośrodkami narciarstwa są obok Zakopanego także Białka Tatrzańska i Bukowina Tatrzańska. Ze wszystkich tych miejscowości jest blisko do Zakopanego i są one dobrym rozwiązaniem dla turystów nielubiących przepychum, a miłujących spokój.

About admin

Scroll To Top