Home / Aktualności / Jak Europejczycy spędzili urlop w ubiegłym roku?

Jak Europejczycy spędzili urlop w ubiegłym roku?

Z raportu Preferences of Europeans towards tourism stworzonego przez TNS Political&Social Network, którego przygotowanie w styczniu 2015 roku zleciła Komisja Europejska, wynika, że blisko 70 proc. Europejczyków wyjechało na wakacje co najmniej raz w 2014 roku i był to wypoczynek z minimalnie jednym noclegiem poza domem. Podróżowało blisko 90 proc. mieszkańców Islandii, 87 proc. Szwedów, 83 proc. Luksemburczyków. Najmniej podróżowało mieszkańców Mołdawii, bo zaledwie 33 proc.

Europejczycy lubią dłuższe wyjazdy

Nie ma w tym nic dziwnego, bo każdy chciałby wyjechać na dłużej. Blisko 56 proc. Europejczyków wybrało się na dłuższy urlop, tj. od co najmniej 4 do 13 noclegów. Mniejsza ilość mieszkańców Europy wybierała krótsze wyjazdy (od 2 do 4 noclegów) i dłuższe (powyżej dwóch tygodni). Na najdłuższe wyjazdy, tj. powyżej dwóch tygodni, decydowali się głównie mieszkańcy Holandii, Luksemburga i Francji. Na wyjazdy krótsze, od 4 do 13 noclegów, nastawieni byli w ubiegłym roku mieszkańcy Danii, Wielkiej Brytanii (po 72 proc.) oraz Belgii (70 proc.). Najkrócej wypoczywali turyści przybywający z Finlandii i Turcji.

Główny urlop poza granicami kraju

Coraz to więcej Europejczyków za cel swojego głównego urlopu wybiera miejsce poza granicami kraju, zarówno na obszarze Unii Europejskiej, jak i dalej. Poza granice swych państw chętnie podróżowali mieszkańcy Luksemburga, Słowenii, Belgii, Irlandii (podróż głównie do krajów UE), Danii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii (poza granice UE). Wielkiej potrzeby wyjazdu do „ciepłych krajów” nie mieli Włosi, Bułgarzy, Chorwaci, Grecy czy Hiszpanie.

Co najbardziej kusiło w czasie urlopu?

Pośród wszystkich pytanych aż 48 proc. zdeklarowało, że podstawowym celem podróży wakacyjnej była ciepła, słoneczna plaża. Nieco mniej pytanych deklarowało, że wyjeżdżali głównie po to, aby odwiedzić swoich bliskich (rodzinę, przyjaciół). Wiele osób wyjeżdżało, aby obcować z przyrodą, nieco mniej respondentów za główny cel podróży obierało zwiedzanie – poznawanie sztuki, architektury etc. Na poszukiwanie gorącego słońca wybrało się blisko 73 proc. mieszkańców Słowenii i 70 proc. mieszkańców Macedonii. 49 proc. mieszkańców Łotwy, 46 proc. mieszkańców Czarnogóry, 43 proc. mieszkańców Turcji i nieco mniej mieszkańców Finlandii oraz Islandii odwiedzało bliskich. Kontakt z naturą był najważniejszym powodem wyjazdu dla Belgów, Litwinów, Czechów oraz Holendrów.

Ponowne odwiedziny tego samego miejsca

Wielu Europejczyków deklarowało, że chętnie wrócą w miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku. Co ciekawe, atrakcyjna cena pobytu wcale nie była głównym powodem ewentualnego powrotu w dane miejsce. Co zatem najbardziej kusi do ponownego przyjazdu? Najważniejszymi „składnikami” okazały się być pogoda, krajobraz (ogólnie walory naturalne miejsca), zakwaterowanie, atrakcje. Do kwestii walorów naturalnych największą wagę przykładali Francuzi, Belgowie i Czesi. Z kolei mieszkańcy Macedonii i Wielkiej Brytanii chcieliby powrócić w dane miejsce głównie ze względu na jakość zakwaterowania. Jedynie 5 proc. badanych zdeklarowało, że nie powróci ponownie w miejsce wakacyjnego wypoczynku dla zasady, bo nigdy nie wraca w to samo miejsce.

About Igor Odachowski

Leave a Reply

Scroll To Top