Home / Góry / Polanica-Zdrój jako atrakcyjny punkt na mapie Dolnego Śląska

Polanica-Zdrój jako atrakcyjny punkt na mapie Dolnego Śląska

Polanica-Zdrój jest miastem o charakterze uzdrowiskowym, zlokalizowanym w województwie dolnośląskim. Miejscowość rozciąga się na wysokości od 350 do 560 m n.p.m. w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u stóp Piekielnej Góry, która wznosi się na południowo-wschodnim krańcu Gór Stołowych. Z kolei południowa część miasta z najwyżej położoną dzielnicą Sokołówką znajduje się na stokach Gór Bystrzyckich.

Dzieje uzdrowiska

Pierwsze informacje na temat miejscowości pochodzą z 1347 roku. Wówczas Polanica-Zdrój była osadą, którą otaczały gęste lasy. Nosiła ona nazwę Heyde, co można z języka niemieckiego przetłumaczyć jako wrzosowisko czy też polana. Początkowo osada była własnością śląskiego rodu rycerskiego von Glaubitz. Z kolei w drugiej połowie XV wieku stała się własnością rodziny von Lazan. Następnie właścicielami byli hrabia kłodzki Henryk Starszy Podiebradowicz, klasztor augustianów, von Ullersdorf, aż w końcu stała się własnością Wenzela Hoffmanna, przemysłowca wrocławskiego. A stało się to w roku 1873 i od tego momentu można mówić o rozwoju Polanicy-Zdroju jako uzdrowiska.

Zbudowana została pijalnia wód mineralnych, teatr, dom zdrojowy, stworzono duży park, niebawem w celach leczniczych zaczęto wykorzystywać miejscową borowinę. Źródła Goplana oraz Wielka Pieniawa uzyskano w wyniku odwiertów w latach 1903-1904. Zaczął się gwałtowny rozwój uzdrowiska, jak przysłowiowe grzyby po deszczu wyrastały kolejne elementy zabudowy miasta w stylu szwajcarskim. Dzisiejsze sanatorium Wielka Pieniawa powstało w roku 1906 i pełniło rolę ekskluzywnego domu kuracyjnego – najbardziej nowoczesnego na Śląsku!

Co warto zobaczyć w Polanicy-Zdroju?

Polanica-Zdrój jest miastem pełnym ciekawych zabytków. Wśród nich warto wymienić park zdrojowy, teatr zdrojowy z 1925 roku, dom zdrojowy z pijalnią wód mineralnych z 1911, kościół Wniebowzięcia NMP z 1910 roku. Wyjątkowym zabytkiem jest dwór jezuitów pochodzący z 1707 roku, który obecnie jest zakładem wychowawczym prowadzonym przez siostry józefitki. Murowany dworzec kolejowy pochodzi z 1890 roku. Zabytkowy jest oczywiście cały zespół uzdrowiskowy, w którego skład wchodzą między innymi wspomniane już sanatorium Wielka Pieniawa, stary dom zdrojowy z 1892 roku, pochodzące z początku XX wieku szpital gastrologiczny i kardiologiczny oraz sanatorium dziecięce o nazwie Leśny Domek.

Nocleg?

Do Polanicy najlepiej wybrać się na kilka dni. Romantyczny weekend we dwoje lub pakiet regeneracyjny to ciekawe oferty weekendowe oferowane przez wiele tutejszych hoteli. Jednym z nich jest nowootwarty Hotel Polanica Resort & SPA oferujący noclegi w korzystnych cenach, w przestronnych i komfortowo urządzonych pokojach. Na Gości czeka m.in. jedyny taki w Kotlinie Kłodzkiej kompleks basenowy. Szczegóły na www.

About admin

Leave a Reply

Scroll To Top