Home / Aktualności / Zachodniopomorskie otwarte na rowerzystów!

Zachodniopomorskie otwarte na rowerzystów!

Koncepcja sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego to fantastyczny projekt realizowany na obszarze województwa zachodniopomorskiego, który z całą pewnością bardzo mocno przypadnie do gustu rowerzystom, bowiem jego celem jest wyznaczenie przebiegu długodystansowych tras rowerowych. W okresie maja i lipca br. prowadzone były pomiary ruchu drogowego w pięciu zakątkach rzeczonego województwa. Dokonując pomiarów brano pod uwagę takie kwestie jak płeć osób przemieszczających się na rowerach, kierunek jazdy, to czy rower wyposażony był w sakwę rowerową (zakłada się, iż rowerzysta z sakwą to rowerzysta poruszający się na długich trasach), w jaki sposób przewożono dzieci w przyczepce bądź foteliku.

Pomiary przeprowadzane były w takich miejscach jak Dźwirzyno, gdzie rowerzyści poruszali się po trasie rowerowej z Rogowa do Kołobrzegu (istniejąca trasa), Toporzyk, gdzie rowerzyści poruszali na po drodze rowerowej ze Złocieńca do Połczyn-Zdroju, Charzyno – droga rowerowa z Kołobrzegu do Karlina, droga leśna znajdująca się między Wałczem i Nakielnem, planowana trasa pojezierna w Cichorzeczu.

Pomiarów dokonano w trzy dni (5 maja i dwa dni w lipcu, tj. 4 i 6 lipca). W każdym dniu pogoda dopisała, było bardzo ciepło, co jak najbardziej sprzyjało wycieczkom rowerowym. Badanie prowadzono w godzinach od 10.00 do 12.00, a następnie od 14.30 do 16.30. Właśnie bowiem te godziny uważane są za kolejno poranny oraz popołudniowy szczyt ruchu turystycznego. Punkt pomiarowy we wspomnianym Dźwirzynie przekroczyło 792 rowerzystów, z kolei w Toporzyku zarejestrowano 92 rowerzystów, w Charzynie 109, na drodze leśnej między Wałczem i Nakielnem 124, zaś w Cichorzeczu zaledwie… 4 rowerzystów.

Jak wynika z przeprowadzonego badania, największa liczba rowerzystów postawiła na długodystansową trasę prowadzącą z Rogowa do Kołobrzegu wzdłuż Bałtyku. Wspomniana Koncepcja sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego będzie prowadzić do połączenia ze sobą między innymi najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie i stworzenia tras długodystansowych.

About Igor Odachowski

Leave a Reply

Scroll To Top