Home / Góry / Sudety

Sudety

Sudety to pasmo górskie położone w południowo-zachodniej części Polski i północnych regionach Czech. Sudety rozpościerają się od Doliny Łaby do Bramy Morawskiej, a ich najwyższym szczytem jest Śnieżka o wys. 1602 m n.p.m. Nazwa Sudetów znan już była w II w. n.e. kiedy to geograf Ptolemeusz umieścił nazwę zachodniego pasma gór „Sudeti Montes” na mapie Germanii Wielkiej i Sarmacji.

Sudety dzielą się na kilka pasm, tj. Sudety Zachodnie, w skład których wchodzą jedne z popularniejszych turystycznie pasm jak Karkonosze, Góry Izerskie, Rudawy Janowickie czy Góry Kaczawskie. Te najpopularniejsze pasma górskie przyciągają rokrocznie setki tysięcy turystów, w największych miejscowościach jest dobrze przygotowana baza noclegowa. Spośród popularnych miejscowości w Karkonoszach znajdziemy miasta jak Jelenia Góra, Kowary, Szklarska Poręba, Karpacz. Dla Gór Izerskich zapleczami turystycznymi jest także Szklarska Poręba oraz Świeradów-Zdrój i Jakuszyce.

W Sudetach Środkowych wyróżnimy m.in. Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie czy Kotlinę Kłodzką. W Sudetach Środkowych również nie brakuje znanych miejscowości jak leżące u podnóża Gór Sowich Bielawa, Dzierżoniów, Głuszyca, Jedlina-Zdrój, Srebrna Góra, Walim, Rzeczka, leżące u podnóża Gór Stołowych i na terenie Kotliny Kłodzkiej Radków, Kłodzko, Szczytna i miejscowości uzdrowiskowe jak Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Polanica Zdrój. Z kolei zapleczem turystycznym dla Gór Bystrzyckich są Zieleniec i Bystrzyca Kłodzka.

Sudety Wschodnie to z kolei pasma takich gór jak Góry Złote czy Masyw Śnieżnika, z nieco mniejszymi miasteczkami turystycznymi jak Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie (Góry Złote) i Międzygórze, Międzylesie (Masyw Śnieżnika). W skład Sudetów wchodzi także Przedgórze Sudeckie i Pogórze Zachodniosudeckie. Wszystkie pasma Sudetów mają swój urok. Jedne idealnie nadają siędo uprawiania sportów zimowych, inne to dobrze rozwinięte ścieżki rowerowe, a jeszcze inne to osobliwości i unikaty jak Góry Stołowe na skalę ogólnoświatową.

Sudety to region dobrze rozwinięty turystycznie, a infrastruktura jest z roku na rok coraz lepsza. Brakuje z pewnością inwestycji w narciarstwo czyli wyciągów narciarskich, których niestety jest stosunkowo mało, głównie we wspomnianych miejscowościach jak Szklarska Poręba, Karpacz, Świeradów Zdrój, Zieleniec, Rzeczka i Czarna Góra. Słowo „niestety” ma też inne znaczenie – większosć wyciągów poza tym najnowszym w Świeradowie Zdrój to bardziej skanseny narciarstwa niż nowoczesne stacje narciarskie. Pozostaje mieć nadzieję że inwestycje w narciarstwo pojawią się i będą sukcesywnie rozwijane.

Dobrze rozwinięta jest turystyka piesza czy rowerowa ze względu na przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe walory. Dobrze przygotowana jest także baza hotelarska, gdzie znajdują się noclegi w takich obiektach jak agroturystyka, hotele, kwatery, pokoje gościnne, a także coraz większa baza luksusowych obiektów typu wellness i hotele spa w Sudetach. Szlaki turystyczne są dobrze rozwinięte, a w ostatnich latach powstaje sporo ścieżek rowerowych. Na turystów po aktywny wypoczynku w dzień, czekają także liczne restauracje, puby i kluby każdego wieczora w sezonie, we wszystkich dużych kurortach turystycznych.

About admin

Scroll To Top